راه اندازی نخستین دانشگاه علمی کاربردی بتن

دکتر کیهانی مدیر مجتمع ایران فریمکو و پارس لانه با  بیان اینکه تاسیس نخستین دانشگاه تخصصی صنعت بتن تحولی بزرگ در این صنعت به دنبال خواهد داشت در خصوص اندازی این مرکز توضیحاتی ارایه کرده است که متن آن به شرح ذیل می باشد.
نمای نزدیک از ساختمان مرکز آموزش علمی کاربردی ایران فریمکو

بنیانگذار صنعت نوین بتن در ایران در ادمه گفتگوی خود پیرامون راه اندازی نخستین دانشگاه علمی کاربردی بتن فرمودند: در تاریخ دویست ساله اختراع و به کارگیری سیمان و بتن، دانش فنی همواره در کنار عناصر تشکیل دهنده بتن مطرح بوده است. با گذشت سالیان، نه تنها از اهمیت بکارگیری دانش فنی در طراحی و تولید بتن کم نشد، بلکه اهمیت خود را در فرایندهای مختلف به کارگیری این مصالح ساختمانی پررنگ تر کرده است.به نحوی که پس از فولاد بیشترین تحقیق و مطالعه و پژوهش در بین مصالح ساختمانی درباره بتن انجام گرفته است. اگرچه می توان این جمله را درباره همه یافته های تجربی بشر بیان کرد، اما جمله “بتن خوب ترکیبی است از سنگدانه، سیمان و آب و بتن بد نیز ترکیبی است از سنگدانه، سیمان و آب و تنها تفاوت این دو دانشی است که در ساخت بتن خوب به کار رفته است” از زبان پروفسور نویل دانشمند برجسته بتن گواه آشکاری است بر اینکه دانش فنی جزء جدائی ناپذیر این مصالح ساختمانی است.

لوگوی دانشگاه علمی کاربردی بتن

در این میان، بتن آماده به عنوان مهم ترین فراورده بتنی که بیشترین حجم مصارف بتن به این شکل انجام می گیرد نیاز بیشتری به بهره مندی از دستاوردهای دانش و تکنولوژی دارد.

متاسفانه صنعت بتن آماده در ایران از ضعف تاریخی دانش و تکنولوژی رنج می برد و علی رغم رشد از نظر تعداد و حجم تولید و مصرف بتن آماده، اما وزن دانش فنی و سطح تکنولوژی کارخانجات بتن آماده ای که در سال های اخیر احداث شده اند، فاصله زیادی با پیشرفت های دنیا دارد. به نحوی که بسیاری از کارخانجات تازه تاسیس تکنولوژی ضعیف تری از کارخانجات 40 سال قبل دارند. به بیان دیگر صنعت بتن آماده از دست آوردهای جدید دنیا فاصله معنی داری پیدا کرده است.

آنچه کیفیت نهائی بتن ساخته شده در کارخانجات بتن آماده را تضمین می کند، وفاداری به طرح مخلوط بتن در هنگام ساخت است و این امر به ماشین آلاتی نیازمند است که بتوانند کار توزین مصالح و ترکیب آنها را در محدوده رواداری تعیین شده انجام دهند. هرچه سیستم های توزین وفاداری بیشتری به طرح مخلوط بتن داشته باشند، می توان امیدوار بود که بتن ساخته شده انطباق بیشتری با استانداردها داشته باشد.

با اینکه مهم ترین عامل ارزیابی کیفیت بتن آماده نسبت آب به سیمان است، اما نوسانات دائمی آب آزاد موجود در ماسه ها آنقدر اهمیت دارد که بتواند نسب آب به سیمان طرح مخلوط بتن را دستخوش تغییراتی تاثیرگذار در کیفیت کند، به همین خاطر اهمیت سنجش دائمی آب آزاد مصالح لازم است. تغییر نسبت های مصالح سنگی به هنگام ساخت بتن می تواند فراتر از تغییر نمودار دانه بندی در کیفیت نهایی بتن تاثیر گذار باشد.

از طرفی هرچه تکنولوژی بکار رفته در کارخانجات بتن آماده کامل تر باشد، امکان بهره مندی از نیروی متخصص و دیگر یافته های دانش بتن نیز فراهم خواهد شد. لذا از جمله ضرورت های حضور نیروی متخصص در کارخانجات بتن آماده فراهم کردن بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری در درون کارخانجات است. هر چند در سال های اخیر قدم های اولیه خوبی برداشته شده است، اما با نیاز این صنعت فاصله زیادی دارد. همه ما از حضور کارشناسان و نخبگان و اساتید دانشگاه در صنعت بتن استقبال می کنیم؛ اما بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم در داخل صنعت بتن ارتباط بین دانشگاه و صنعت بر قرار نخواهد شد؛ بر همین اساس اهمیت راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) در کارخانجات بتن اهمیت پیدا
می کند. خوشبختانه اخیرا تاسیس نخستین دانشگاه علمی– کاربردی از سوی کارخانجات بتن که توسط ایران فریمکو راه اندازی شده است گویای ترسیم افق های بهتری برای این صنعت است که فرصت تدوین وانتشار یافته های تجربی صنعت بتن در یک سازمان آکادمیک را فراهم می کند.

دانش بتن در طول این سالیان در کارگاه های بتن سازی مدرن و مجهز و آزمایشگاه های جوار صنعت تکوین یافته است و بر همین اساس تاسیس نخستین دانشگاه آموزش عالی در کنار یکی از کارخانه های مدرن قدم های اولیه برای بومی کردن دانش تجربی بتن خواهد بود. لازم است تا کلیه کارخانجات بتن سراسر کشور این دانشگاه را متعلق به خود دانسته و از این بستر فراهم شده در جهت آموزش کادر اجرائی و تکنسین های خود حداکثر بهره برداری را بکنند و همزمان تجربیات کاری خود را در قالب های علمی جدید مدون نمایند.

صنعت بتن برای رسیدن به سطحی از توانائی فنی که بتواند یافته های دانشگاهی را به کار بگیرد راه طولانی در پیش دارد و لازم است برای رسیدن به این مهم هدف گذاری نماید . امروزه بالا بردن کیفیت بتن آماده و دیگر فراورده های بتنی نه یک هدف بلکه ضرورتی است که ناگزیر از انجام آن هستیم.

مطرح شدن بحث های مرتبط با محیط زیست و بالا رفتن قیمت انرژی اهمیت سیمان را بیشتر کرده است و لازم است نیازهای فنی سازه های بتنی و را با عیار سیمان کمتر و همزمان افزایش مقاومت فشاری تامین کنیم و لازمه هر دو جز با ارتقاء تکنولوژی در صنعت اتفاق نمی افتد. در کنار این ، افزایش طول عمر و دوام بتن در برابر عوامل جوی و محیطی خورنده نیز اهمیت پیدا می کند ونقش دانش و تکنولوژی و بکارگیری آنها در طراحی و ساخت بتن در این قسمت اهمیتی فراتر از قبل دارد.

شاید با اندکی دقت در طراحی و انتخاب نوع سیمان و رعایت نسبت های طرح مخلوط و کنترل نسب آب به سیمان- که هیچکدام از اینها هزینه های اضافی به پروژه تحمیل نمی کند- میلیاردها ریال سازه های بتنی آسیب دیده و جداول بتنی یخ زده کنار خیابان ها می توانستند عمر بیشتری داشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه جامع علمی کاربردی بتن، اینجا را کلیک کنید

آخرین اخبار

پیمایش به بالا